آیا ویتیلیگو درمان دارد؟

نویسنده: ملیحه ایزی
نظرات 1
star_rateامتیاز مقاله 5

ویتیلیگو یا پیسی چیست؟

یک بیماری خودایمنی که بدن آنتی بادی هایی می سازد و به بافت خود صدمه میرساند. در این بیماری، آنتی بادی ها سلولهای پوست که تولید ملانین(رنگدانه) می کنند را از بین می برند.ویتیلیگو یک بیماری پوستی اکتسابی و ایدیوپاتیک است که به صورت ماکول و پاچ های دپیگمانته با حدود مشخص تظاهر می کند.

- محل های شایع درگیر ویتیلیگو، صورت،‌ دست، پا و مفاصل هستند.

- در نژادهای مختلف شیوع یکسانی دارد اما در نژادهای تیره پوست نمود بیشتری پیدا می کند.

بیماری ویتیلیگو در ایران نیز با توجه به تیپ پوستی مردم، از شیوع بالایی برخوردار است. با توجه به شیوع نسبتا بالای آن در جامعه (۱%) تلاش های زیادی در زمینه توضیح پاتوژنز این بیماری انجام شده است. به نظر می رسد که علت ویتیلیگو چند فاکتوری باشد و شایع ترین تئوری های مطرح شده اتوایمیون،‌ خود تخریبی، عصبی و ژنتیک هستند.

دلایل این عارضه

  • اختلال سیستم خود ایمنی
  • سابقه خانوادگی (عوامل ژنتیکی)
  • عوامل نوروژنیک
  • محرک های محیطی مانند استرس
  • خود تخریبی
  • مصرف داروهای خاص
  • اختلالات کبد، هورمونها و تیروئید

چه کسی مستعد ابتلا به بیماری لک و پیس است؟

بیماری لک و پیس حداقل 1 درصد از جمعیت را درگیر می‌کند. این بیماری در همه نژادها رخ می‌دهد. در نیمی از مبتلایان، بیماری قبل از سن 20 سالگی آغاز می‌شود. در یک پنجم مبتلایان، سایر اعضای خانواده نیز مبتلا هستند. اگر چه بیشتر افراد مبتلا به بیماری لک و پیس از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند ولی احتمال ایجاد بیماری‌های دیگر خود ایمنی، از قبیل دیابت، بیماری تیروئید، کم خونی، بیماری آدیسون ( بیماری های غده آدرنال ) و کچلی منطقه‌ای در آنها بیشتر است.

عوارض و خطرات پیسی

1. آفتاب سوختگی : به دلیل کمبود ملانین ، پوست شما در برابر اثرات خورشید آسیب پذیرتر خواهد شد. حتما از ضد آفتاب با SPF بالای 50 استفاده کنید.

2. این بیماری همچنین ممکن است با مشکلات چشمی مانند التهاب عنبیه ، التهاب لایه میانی چشم همراه باشد.

3. اثرات روانشناختی : مشکلات اعتماد به نفس و عزت نفس در افراد مبتلا به این بیماری معمول است.

آیا ویتیلیگو خطرناک است؟

ویتیلیگو تهدیدی جدی برای سلامتی فرد نیست، اما می تواند منجر به عوارض جسمی مانند مشکلات چشم، مشکلات شنوایی و آفتاب سوختگی شود.

افراد مبتلا به ویتیلیگو نیز بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های خودایمنی دیگر مانند اختلالات تیروئید و برخی از انواع کم خونی ها می باشند .

درمانهای ویتیلیگو

اگر چه برای درمان پیسی تاکنون درمان قطعی معرفی نشده است ولی روش هایی برای مراقبت و بهبودآن وجود دارد.

- محافظت از آفتاب

آفتاب سوختگی یک خطر جدی برای لک و پیس است. بیمار باید پوست خود را از آفتاب محافظت کرده و از آن دوری کند. هنگامی که فرد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، پوست رنگدانه‌ای به نام ملانین تولید می‌کند تا از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت کند؛ اما اگر فرد پیسی داشته باشد، ملانین کافی در پوست او وجود ندارد، بنابراین پوست از اشعه آفتاب در امان نخواهد بود. همیشه باید از کرم ضد آفتاب با فاکتور SPF به اندازه 30 به بالا استفاده شود تا از پوست در برابر آفتاب سوختگی و آسیب‌های طولانی مدت محافظت به عمل آید.


- ویتامین دی

اگر پوست در معرض آفتاب قرار نگیرد، خطر کمبود ویتامین D وجود دارد. ویتامین D برای سالم نگه داشتن استخوان و دندان‌ها نیز ضروری است. نور خورشید منبع اصلی ویتامین D است، اگرچه این ویتامین در برخی غذاها مانند ماهی نیز یافت می‌شود.

ممکن است دریافت کافی ویتامین D از مواد غذایی و نور خورشید به تنهایی مشکل باشد؛ بنابراین باید در نظر گرفته شود که یک مکمل روزانه حاوی 10 میلی‌گرم ویتامین D مصرف شود.


- کرم های مراقبتی
- درمان های موضعی
- نوردرمانی
- عمل های جراحی و لیزردرمانی

آیا ویتیلیگو دردناک است؟

ویتیلیگو دردناک نیست. با این حال، می تواند آفتاب سوختگی های دردناکی را در قسمت های روشن تر پوست ایجاد کند. محافظت از خود در برابر نور خورشید با اقداماتی مانند استفاده از کرم ضد آفتاب، دور ماندن از نور خورشید در ساعاتی که بیشترین شدت را دارد و پوشیدن لباس‌های محافظ مهم است. برخی از افراد مبتلا به ویتیلیگو گزارش کرده اند که گاهی اوقات، از جمله قبل از شروع کم شدن رنگدانه ، خارش پوست دارند. ویتیلیگو لزوما ارثی نیست. با این حال، حدود 30 درصد از افرادی که ویتیلیگو دارند، حداقل یکی از بستگان نزدیک خود را دارند که ویتیلیگو نیز دارد.

نظرات
sara
2022/05/16
چه عارضه خوشگلی
نظر خود را درج کنید
نظر شما با موفقیت اضافه شد پس از تایید مدیر نمایش داده می شود
You must be logged to enter comment!
خطایی رخ داده است می توانید با ما در تماس باشید
نام شما:
ایمیل خود را وارد کنید
نظر خود را وارد کنید