شاور ژل، شامپو بدن یا صابون؟

نویسنده: ملیحه ایزی
نظرات 0
star_rateامتیاز مقاله 0

 shower gel چیست؟  نوعی شوینده ژلی بدن با PH کمتر از صابون و همراه با ترکیبات لایه بردار که پوست را به خوبی از آلودگی‌ها و سلول‌های مرده سطح پوست پاک می‌کند. آبرسانی پوست و درمان برخی عارضه‌ها نظیر خشکی پوست، آکنه و ترشح بیش از حد چربی از فواید استفاده از شاور ژل است.

اگر در حین دوش گرفتن به لایه برداری جدی، درمان آکنه یا آبرسانی پوست نیاز دارید، ژل شست و شوی بدن برای شما انتخاب بهتری می باشد. ژل شستشو یا همان شاور ژل مانند شامپو بدن یک پاک کننده مایع می باشد که تفاوتهایی با آن دارد. اساساً تفاوت بین ژل و شامپو بدن در قوام آن است. محصولاتی به نام شامپو بدنها روان هستند. شاور ژلها در مقابل، قوام ژل مانندی دارند و معمولاً روان نیستند.
اگرچه هردو همان وظیفه پاکسازی پوست از آلودگی، عرق و سلول‌های مرده پوست را انجام می‌دهند، ژل‌های دوش محصولات تهاجمی‌تری هستند که می‌توانند بیش از حد پوست را خشک کنند به همین علت بیشتر توصیه می شود توسط افرادی که دارای پوست چرب و دارای آکنه هستند استفاده شود.

ژل‌های دوش از همان مواد اولیه صابون – آب، بتائین و سدیم لورت سولفات یا SLS تشکیل شده‌اند. اما تفاوت اصلی بین این دو محصول در سورفکتانت های آن نهفته است - ترکیباتی که کشش سطحی بین مواد را کاهش می دهند که به امولسیون شدن و شستن کثیفی های روغنی کمک می کند. سورفکتانت های ژل های دوش از صابونی شدن به دست نمی آیند، یعنی از واکنش نوعی روغن یا چربی با لیموترش. در عوض، از شوینده‌های مصنوعی برای سورفکتانت‌های مشتق شده از منابع گیاهی یا نفت استفاده می‌کند. این به محصول مقدار pH کمتری نسبت به صابون می‌دهد و همچنین ممکن است احساس خشکی کمتری در پوست داشته باشد. با این حال، برخی افراد این اثر را به احساس تمیزی کمتر جیرجیر تشبیه کرده اند.

سورفکتانت‌ها می‌توانند تا 50 درصد از محتوای ژل دوش را تشکیل دهند، و نسبت باقی‌مانده از ترکیبی از آب و مواد تشکیل‌شده برای غلیظ کردن، حفظ، امولسیون کردن، افزودن عطر و رنگ است.سورفکتانت های متعددی اغلب برای دستیابی به کیفیت محصول مورد نظر استفاده می شود. یک سورفکتانت اولیه می تواند توانایی کف کردن و اثربخشی تمیز کنندگی خوبی را ارائه می دهد، در حالی که یک سورفکتانت ثانویه می تواند ویژگی های ملایمی را برای جلوگیری از تحریک یا خشک شدن بیش از حد پوست اضافه کند. برای جلوگیری از جدا شدن اجزای ژل دوش، امولسیفایرهایی مانند دی اتانول آمین اضافه می شود. همچنین ممکن است مواد حالت دهنده برای مرطوب کردن پوست در طول و بعد از استفاده از محصول اضافه شود. آنها همچنین در رنگ ها و رایحه های مختلف موجود هستند. موادی مانند رایحه به شکل اسانس یا روغن های معطر و رنگ به شکل رنگ های محلول در آب در ژل های دوش رایج است.

ژل های دوش، شوینده های بدن و صابون های نواری پوست را تمیز می کنند. با این حال، بین هر سه آنها تفاوت وجود دارد.

1- ساختار و بافت

ژل های دوش دارای قوام ژل مانند سفت و ضخیم هستند زیرا حاوی پلیمر غلیظ کننده برای افزایش ویسکوزیته هستند. از سوی دیگر، شوینده های بدن قوام رقیق و روانی دارند. صابون های مایع نیز  بافت کرمی و لوسیون مانند دارند. برعکس، صابون های نواری، بلوک های صابونی جامد هستند که در اشکال، عطرها، رنگ ها و طرح های مختلف موجود هستند.

2- محتوای عطر

شستشوی بدن عطرهای ملایمی دارند، در حالی که ژل های دوش دارای رایحه بالاتری هستند زیرا غلظت بیشتری از مواد برای تسکین حواس شما دارند. صابون های نواری حاوی عطرهای قوی تر و ماندگارتر از شستشوی بدن یا ژل دوش هستند.

3- نوع پوست

ژل‌های دوش برای پوست‌های چرب عالی هستند، زیرا خاصیت شفاف‌کنندگی دارند و می‌توانند کثیفی و چربی اضافی را از بین ببرند. آنها همچنین برای افرادی که سبک زندگی فعالی دارند، زیاد عرق می کنند یا بیشتر وقت خود را در فضای باز می گذرانند مناسب هستند.
در مقایسه با ژل های دوش، شوینده های بدن دارای خاصیت مرطوب کنندگی هستند و برای پوست های خشک و حساس مناسب هستند. آنها قوام کرمی دا صابون های نواری در مقایسه با PH پوست شما قلیایی هستند، بنابراین برای پوست های حساس بهتر است از مصرف آنها خودداری کنید. با این حال، اگر پوست معمولی دارید، می توانید از صابون ملایم استفاده کنید.

4- اثرات لایه بردار

ژل های دوش اغلب حاوی مواد لایه بردار مانند نمک دریا، بلغور جو دوسر و دانه های میکرو هستند که به حذف سلول های مرده پوست از روی پوست و تمیز نگه داشتن منافذ پوست کمک می کنند. شوینده‌ها و صابون‌های بدن معمولاً حاوی چنین مواد لایه‌بردار نیستند، مگر اینکه برای مشکلات پوستی خاصی مانند آکنه باشند.

5- بسته بندی بهداشتی

ژل های دوش و شوینده های بدن در بسته بندی بطری بهداشتی عرضه می شوند که از صابون مایع در برابر تجمع باکتری ها، هوا و تماس فیزیکی محافظت می کند. از نقطه نظر بهداشتی، صابون های نواری انتخاب ایده آلی نیستند، زیرا باکتری ها روی سطوح مرطوب صابون ها جمع می شوند و می توانند از فردی به فرد دیگر سرایت کنند.

شاور ژل، شامپو بدن و صابون: کدام یک برای شما مناسب است؟

شاور ژل: برای اکثر انواع پوست به خصوص پوست های چرب مناسب است، زیرا بر پایه آب است و پوست را کاملا تمیز می کند. این محصولات گزینه مناسب تری نسبت به شامپو های بدن برای پوست های جوش دار و یا چرب هستند، زیرا ماندگاری اثرات ژل حمام نسبت به شامپو های بدن بیشتر است. همچنین ژل های حمام با توجه به اینکه در ساختشان از ترکیبات درمانی استفاده شده است مناسب استفاده در شرایط آب و هوایی گرم و فصول گرم سال هستند.

شامپو بدن: اگر پوست خشک و حساسی دارید و بعد از حمام احساس سفت و پوسته پوسته شدن می کنید، بهتر است از شامپو بدن استفاده کنید. حاوی مواد مرطوب کننده است که بدون خشک کردن پوست شما را تمیز می کند و برای حفظ سطح رطوبت پوست شما را پوشش می دهد، رکیبات موجود در شامپو های بدن شامل مواد حاوی روغن های معدنی می باشد که باعث مرطوب شدن پوست میشوند.

صابون: صابون های نواری برای انواع پوست مناسب هستند. با این حال، ممکن است برای پوست های حساس و خشک کمی احساس خشکی کنند. اگر از صابون نواری استفاده می کنید، صرف نظر از نوع پوست، از یک مرطوب کننده نیز در کنارش استفاده کنید.

نظرات
نظر خود را درج کنید
نظر شما با موفقیت اضافه شد پس از تایید مدیر نمایش داده می شود
You must be logged to enter comment!
خطایی رخ داده است می توانید با ما در تماس باشید
نام شما:
ایمیل خود را وارد کنید
نظر خود را وارد کنید