همه چیز درباره هایفو

نویسنده: ملیحه ایزی
نظرات 5
star_rateامتیاز مقاله 5

امواج فراصوت صورت متمرکز با شدت بالا، یا به اختصار HIFU (high intensity focused ultrasound) صورت، یک درمان غیرتهاجمی برای جلوگیری از پیری صورت است. این روش بخشی از روند رو به رشد درمان های ضد پیری است که برخی از مزایای لیفت صورت را بدون نیاز به جراحی را نیز ارائه می دهد.

طبق گزارش انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا، محبوبیت روش های غیرجراحی در سال 2017 تا 4.2 درصد افزایش یافته است. این درمان‌های غیرتهاجمی دوره نقاهت کوتاه‌تری نسبت به گزینه‌های جراحی دارند، اما نتایجی که ارائه می‌دهند چندان چشمگیر نیستند و به همان اندازه دوام ندارند. به همین دلیل، متخصصان پوست، HIFU را فقط برای علائم خفیف تا متوسط یا اولیه پیری توصیه می کنند.

کلاژن فراوان ترین نوع پروتئین منبع مطمئن در بدن و جزء کلیدی پوست است که در بسیاری از بافت ها از جمله ماهیچه ها، استخوان ها، تاندون ها، رگ های خونی و دستگاه گوارش وجود دارد که نقش کلیدی در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله بهبود زخم دارد.

در این مقاله نگاهی می اندازیم به اینکه هایفو چیست چه مزایای و معایبی دارد.

هایفو چیست؟

در هایفو صورت یک مجموعه امواج فراصوت را به لایه درم پوست ارسال می کنند این امواج باعث ایجاد گرمای شدید در آن لایه و در نتیجه شروع به تخریب سلولی می کند، پوست برای بازسازی خود مجبور به تولید کلاژن می شود. کلاژن ماده ای در پوست است که به آن ساختار و خاصیت ارتجاعی می بخشد.

بدن به طور طبیعی کلاژن تولید می کند، اما با افزایش سن، میزان و کیفیت کلاژن کاهش می یابد. یکی از نتایج این امر خطوط و چین و چروک در پوست است. رویکردهای مختلف ممکن است به تقویت کلاژن کمک کند. با این حال، مردم باید قبل از استفاده از آنها بررسی کنند، زیرا همه آنها شواهدی برای اثبات موثر بودن آنها ندارند.

طبق گفته هیئت جراحی زیبایی آمریکا، درمان‌های اولتراسوند غیرجراحی مانند HIFU می‌توانند باعث:

سفت شدن پوست گردن
کاهش افتادگی غبغب
لیفت پلک و ابرو
سفت کردن پوست سینه

هایفوتراپی واژینال برای جوانسازی واژن

نوع امواجی که در این روش استفاده می شود با سونوگرافی که پزشکان برای تصویربرداری پزشکی استفاده می کنند متفاوت است. هایفو از امواج با انرژی بالا برای هدف قرار دادن مناطق خاصی از بدن استفاده می کند. متخصصان همچنین از HIFU برای درمان تومورها در جلسات بسیار طولانی تر و شدیدتر استفاده می کنند که می تواند تا 3 ساعت در اسکنر MRI طول بکشد.

روش انجام

پزشکان معمولا جوانسازی صورت هایفو را با تمیز کردن ناحیه انتخابی صورت و استفاده از ژل آغاز می کنند. سپس از یک دستگاه دستی استفاده می کنند که امواج اولتراسوند را در فواصل کوتاه منتشر می کند. هر جلسه معمولاً 30 تا 90 دقیقه طول می کشد.

برخی از افراد ناراحتی خفیف در طول درمان را گزارش می کنند و برخی پس از آن درد دارند. پزشکان ممکن است قبل از عمل از بی حسی موضعی برای کمک به جلوگیری از این درد استفاده کنند. مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) نیز ممکن است کمک کنند.

بر خلاف سایر روش های زیبایی، از جمله لیزر موهای زائد، انجام هایفو صورت نیازی به هیچ گونه آمادگی ندارد. هنگامی که یک جلسه تمام می شود، زمان بهبودی نیز وجود ندارد، به این معنی که افراد می توانند پس از دریافت درمان هایفو به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند.

افراد بسته به نتایجی که می‌خواهند به آن دست یابند، ممکن است بین یک تا شش جلسه نیاز داشته باشند.

قبل و بعد

مقالات موجود درباره هایفو چه می گویند؟

بسیاری از گزارش ها می گویند که فیشال های هایفو کار می کند. یک بررسی در سال 2018 به بررسی 231 مطالعه در مورد استفاده از فناوری اولتراسوند پرداخت. پس از تجزیه و تحلیل مطالعاتی که شامل اولتراسوند برای درمان سفت شدن پوست، سفت کردن بدن و کاهش سلولیت بود، محققان به این نتیجه رسیدند که این روش ایمن و موثر است.

هیئت جراحی زیبایی آمریکا می گوید که سفت کردن پوست با اولتراسوند معمولاً در 2 تا 3 ماه نتایج مثبت ایجاد می کند و مراقبت خوب از پوست می تواند به حفظ این نتایج تا 1 سال کمک کند.

یک منبع مورد اعتماد در مورد اثربخشی فیشال های هایفو در افراد کره ای نشان داد که این روش برای بهبود ظاهر چین و چروک های اطراف فک ها، گونه ها و دهان بهترین کارکرد را دارد. محققان عکس های استاندارد شده شرکت کنندگان را قبل از درمان با عکس های 3 و 6 ماه پس از درمان مقایسه کردند.

مطالعه دیگری با منبع معتبر اثربخشی صورت هایفو را پس از 7 روز، 4 هفته و 12 هفته ارزیابی کرد. پس از 12 هفته، خاصیت ارتجاعی پوست شرکت کنندگان در تمام نواحی تحت درمان به طور قابل توجهی بهبود یافته بود.

سایر محققین  تجربه 73 زن و دو مرد را که تحت عمل هایفو HIFU قرار گرفتند، مورد مطالعه قرار دادند. پزشکانی که نتایج را ارزیابی کردند، بهبود 80 درصدی در پوست صورت و گردن را گزارش کردند، در حالی که میزان رضایت در میان شرکت کنندگان 78 درصد بود.

مزایای هایفو

1-نتایج سریع و ماندگاری مناسب

2-تعداد جلسات کم

3-انعطاف پذیری بالا

عوارض جانبی

به طور کلی، شواهد نشان می دهد که هایفو عوارض جانبی کمی دارد، اگرچه برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از عمل درد و ناراحتی را تجربه کنند.

مطالعه کره جنوبی به این نتیجه رسید که هیچ عارضه جانبی جدی از درمان وجود ندارد، اگرچه برخی از شرکت کنندگان گزارش دادند:
 ورم
بی حسی
سرخی
کبودی
راش ارغوانی

در مطالعه دیگری، محققان دریافتند که در حالی که برخی از افرادی که درمان هایفو روی صورت یا بدن خود داشتند، بلافاصله پس از درمان درد را گزارش کردند، اما پس از 4 هفته، هیچ دردی را گزارش نکردند.

جمع بندی

 HIFU صورت، می تواند راهی موثر برای به حداقل رساندن علائم پیری باشد؛ همچنین به عنوان یک تکنیک غیرجراحی، زمان بهبودی کمتری نسبت به لیفت صورت جراحی دارد. با این حال، محققان دریافته‌اند که این روش می‌تواند پوست افتاده را محکم کند، چین و چروک‌ها را صاف کند و بافت پوست را بهبود بخشد. با مراقبت های بعد از آن، مزایای استفاده از هایفو صورت می تواند حدود 1 سال باقی بماند.

سوالات

هزینه هایفو صورت چقدر است؟

هزینه هر جلسه هایفو در مراکز مختلف پوستی ممکن است متفاوت باشد اما در زمان نوشتن این مقاله آذرماه 1401 حدود 1/500 تا 2 میلیون تومان می باشد.

به چندجلسه هایفو نیاز دارم؟

بستگی به میزان چروک ها و عمق چروکهای شما دارد بین 1 تا 6 جلسه متغیر می باشد که تشخیص آن بر عهده پزشک مختصص است.

هایفو انجام دهم یا بوتاکس؟

این دو درمان باهم متفاوت هستند، در هایفوتراپی شما پوستتان را برای کلاژن سازی تحریک می کنید اما در تزریق بوتاکس، شما عصب و عضلات صورتتان را فلج می کنید.

هایفو یک روش درمانی است که با کمک امواج دستگاه سونوگرافی، زیباسازی و جوانسازی پوست را انجام می دهد اما بوتاکس تزریق دارو است. هایفو یک روش غیر تهاجمی است و در سریعترین زمان ممکن انجام می شود. معمولا نتایج هایفو طولانی تر و ماندگارتر است. همچنین بدون درد و خطر است اما در بعضی موارد کارکرد متفاوتی با بوتاکس صورت دارد که باید با مشاوره با پزشک متخصص به نتیجه برسید که کدام برای پوست شما بهتر است.

علاوه بر این موارد هزینه های هایفو بالاتر از بوتاکس می باشد.

آیا هایفو واژینال واقعا تاثیر دارد؟

فرایند درمان به این صورت انجام می شود که پزشک متخصص به مدت 10 تا 15 دقیقه هندپیس در داخل واژن قرار می دهد و انرژی گرمای مداوم به ناحیه تحت درمان ساطع می کند. گرمای ساطع شده در هر دقیقه تا عمق 3 تا 5 میلیمتر نفوذ می کند و بدن را تحریک می کند تا کلاژن تولید کند و فرایند جوانسازی به شکل طبیعی در واژن آغاز می شود که به مرور باعث سفت و تنگ شدن واژن می شود. بر اثر همگرا شدن پرتوهای کانونی اولتراسوند، یک نقطه و گره حرارتی ایجاد می گردد (گرمایی در حدود 65 درجه سانتیگراد).

اگر مشکل شلی واژن مربوط به ارتباط بین عضلات و مخاط است، می توان گفت که هایفو واژینال می تواند تاثیرگذار باشد اما اگر مربوط به شلی عضلات است توصیه می شود از روش های دیگری استفاده کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما سودمند باشد همچنین سوالات و نظرات خود را می توانید از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

نظرات
a
2022/12/28
a
نظر خود را درج کنید
نظر شما با موفقیت اضافه شد پس از تایید مدیر نمایش داده می شود
You must be logged to enter comment!
خطایی رخ داده است می توانید با ما در تماس باشید
نام شما:
ایمیل خود را وارد کنید
نظر خود را وارد کنید