نقش ورزش در سلامت پوست

نویسنده: ملیحه ایزی
نظرات 0
star_rateامتیاز مقاله 0

فواید ورزش بی‌شمار است و در کاهش وزن و حفظ تناسب اندام، خلاصه نمی‌شود. اغلب کسانی که به‌صورت منظم ورزش می‌کنند پوستی خوب و ظاهری جوان‌تر از سن خود دارند. چرا این اتفاق میفتد؟ نقش ورزش در سلامت پوست چیست؟

5 فایده ورزش برای سلامت پوست

به گفته دکتر مک‌کلانگ، «من می‌دانم که افرادی که پوست حساس یا مستعد آکنه دارند و کسانی که بیماری‌های مزمنی مانند روزاسه یا پسوریازیس دارند ممکن است نگران این باشند که ورزش فقط منجر به مشکلات پوستی شود، اما ورزش بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است. این شامل افرادی می‌شود که نگرانی‌های مربوط به سلامت پوست دارند. حتی اگر ممکن است لازم باشد روتین مراقبت از پوست خود را کمی تنظیم کنید، ورزش منظم اثرات منفی کمتری نسبت به اثرات مثبت برای سلامت پوست شما دارد. در زیر، دکتر مک کلانگ تنها پنج مورد از فواید ورزش برای سلامت پوست را بیان می کند.

1- بهبود جریان خون برای تغذیه سلول ها

هنگامی که ما ورزش می کنیم، خون از طریق بدن ما پمپاژ می شود، عضلات قلب ما کار می کند و خون و اکسیژن به گردش در می آید. این افزایش جریان خون در طول ورزش همچنین می تواند باعث بهبود گردش خون حتی زمانی که ورزش نمی کنید، شود. این بدان معناست که تمام سلول‌های بدن ما، از جمله سلول‌های پوست، با این جریان خون تغذیه می‌شوند که منجر به بهبود شادابی و ترمیم و جایگزینی سلولی مؤثرتر می‌شود.


2- بهبود جریان خون سموم را از پوست دفع می کند

علاوه بر رساندن موثرتر مواد مغذی حیاتی به سلول‌های بدن، بهبود جریان خون به این معنی است که سموم به طور موثرتری از بدن خارج می‌شوند. به گفته دکتر مک‌کلانگ، «اگر جریان خون خود را به عنوان بزرگراهی برای دفع مواد مغذی ضروری سلول و دفع مواد زائد در نظر می‌گیرید، ورزش سرعت بزرگراه را افزایش می‌دهد، به این معنی که تمام مواد مغذی سریع‌تر به جایی می‌رسند که نیاز دارند و مواد زائد یا سموم با سرعت بیشتری سلول ها را ترک می کنند. بنابراین، سلول‌های شما مقدار بیشتری از آنچه را که نیاز دارند دریافت می‌کنند و کمتر تحت تأثیر محصولات جانبی زائد و سموم مضر قرار می‌گیرند. این یک برد برد برای همه سلول های ما، از جمله سلول هایی است که پوست ما را می سازند.»


3 - کاهش استرس و در نتیجه پوست باکیفیت تر

وبلاگ شرکای پوست ایالات متحده اخیراً پست هایی را در مورد تأثیر منفی استرس بر پوست و مو، به ویژه برای کسانی که از بیماری های پوستی مزمن مانند آکنه، اگزما، روزاسه و پسوریازیس رنج می برند، منتشر کرده است. استرس واکنش های فیزیولوژیکی متعددی را در بدن ایجاد می کند که می تواند باعث جوش، التهاب و واکنش های پوستی آلرژیک شود. ورزش در واقع پاسخ‌های هورمونی و ایمنی بدن به استرس را کاهش می‌دهد. این می تواند خطر بروز بیماری های مزمن پوستی و شعله ور شدن پوست را به حداقل برساند. همچنین سیستم ایمنی را سالم نگه می‌دارد و در صورت نیاز بهتر می‌تواند برای مقابله با نگرانی‌های سلامت پوست و کل بدن واکنش نشان دهد.

4- پیشگیری و به تعویق انداختن علائم پیری

یک مطالعه تحقیقاتی که پوست افراد 65 سال و بالاتر را مورد بررسی قرار داد، یافته های چشمگیری را نشان داد. این مطالعه یک نمونه پایه از پوست اعضای جامعه را انتخاب کرد. سپس از این افراد خواسته شد تا یک برنامه ورزشی هوازی متوسط ​​را به مدت سه ماه حفظ کنند. هنگام آزمایش پوست پس از دوره ورزش سه ماهه، یافته ها قابل توجه بود. پوست افرادی که بیشتر ورزش می‌کردند شبیه پوست سالم افراد در سنین بسیار پایین‌تر، بین 20 تا 40 سال بود. در گذشته، متخصصان پوست معتقد بودند که ورزش می‌تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند، اما این تحقیقات اخیر به ما می‌گوید که ورزش ممکن است در واقع این امکان را برای شما فراهم می کند که ساعت را برای پوست خود به عقب برگردانید. تنها با سی دقیقه ورزش هوازی در روز، ممکن است جوانتر به نظر برسید.
دکتر مک‌کلانگ می‌گوید: «من دوست دارم به بیماران بگویم که ورزش ممکن است به آنها کمک کند جوان‌تر به نظر برسند! شواهد علمی بیشتر و بیشتری وجود دارد که از این واقعیت حمایت می کند که ورزش مناسب باعث می شود افراد برای مدت طولانی تری جوان تر به نظر برسند. همانطور که گفته شد، اگر در فضای باز ورزش می کنید، مهم است که اقداماتی را برای محافظت از پوست خود در برابر آسیب های خورشید انجام دهید. علاوه بر این، روال‌های ورزشی بسیار طاقت‌فرسا و بیش از حد ممکن است اثرات منفی بر ظاهر پوست و همچنین به سلامت کلی آسیب برساند. شما باید با پزشک یا مربی خود در مورد تمرینات ورزشی مناسب خود صحبت کنید.


5- بهبود سلامت کلی باعث استرس کمتر بر روی پوست می شود

در نهایت، ما می دانیم که پوست ما اندامی است که از بقیه بدن در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند. متأسفانه وقتی سیستم ایمنی بدن به دلیل عدم سلامتی درگیر حفظ سلامتی بدن باشد، سلامت پوست ما آسیب خواهد دید. ورزش منظم حافظ سلامت کل بدن است، به این معنی که بدن شما مواد مغذی لازم را برای حفظ ظاهر و احساس بهتر پوست در اختیار دارد.

نظرات
نظر خود را درج کنید
نظر شما با موفقیت اضافه شد پس از تایید مدیر نمایش داده می شود
You must be logged to enter comment!
خطایی رخ داده است می توانید با ما در تماس باشید
نام شما:
ایمیل خود را وارد کنید
نظر خود را وارد کنید