کراتینه موها معجزه زیبایی یا دشمن سلامتی؟؟

0 نظرات
star_rateامتیاز مقاله 0

صافی و درخشندگی مو یکی از مهمترین المان های زیبایی در دنیای مدرن امروزی شناخته میشود.کراتینه مو یکی از این روش هاست که در سال های اخیر به طرز چشمگیری مورد استقبال افراد قرار گرفته است.با وجود اینکه این فرایند با عنوان یک روش زیبایی-ترمیمی شناخته میشود اما باید توجه داشته باشیم که مثل هر روش شیمیایی دیگری معایبی را در پی دارد.به همین علت بهتر است قبل از تصمیم گیری، با آگاهی و بدون تاثیر گرفتن از تبلیغات تجاری، به زیبایی و سلامت موی خود کمک کنیم.

اگر شما هم جز افرادی هستید که برای داشتن موی زیبا و سالم کراتینه را انتخاب کرده اید، چند دقیقه ای زمان گذاشته و ادامه مطالب را بخوانید.

کراتینه چیست ؟

کراتینه کردن مو یک فرایند شیمیایی است که موهای وز و مجعد را نرم و درخشان می‌کند. نتایج کراتینه مو تا شش ماه باقی می‌ماند. روش‌های مختلفی برای کراتینه مو یا کراتین‌درمانی وجود دارد. آرایشگر متخصص کراتینه مو با توجه به نوع و نیازهای موهای شما، فرمول مناسب برای کراتینه درمانی را برای هر فرد، در نظر می‌گیرد.

کراتین پروتئین اساسی موجود در موها است که باعث درخشش و صاف شدن موها می شود و اگر شما موهای وز یا فر دارید کراتین موجود در موهای شما به اندازه کافی نمی باشد. در کراتین این ماده بصورت مصنوعی به موها خورانده می شود.

معایب کراتینه

1-فرمالدهید، یار دیرین سرطان

فرمالدهید موجود در محلول کراتینه، یکی از عوامل مهم تحریک کننده سلول های سرطانی است. البته استفاده از این ماده به اندازه کم، آنچنان دردسرساز نیست اما هر چقدر از این ماده در محلول کراتینه بیشتر استفاده شود میزان ماندگاری هم بیشتر خواهد شد.هنگام استفاده از اتوی مو یا سشوار نیز، حرارت آنها باعث تولید شدن بخار فرمالدهید می شود که خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد.

2- کراتینه و انواع حساسیت

کراتینه هم مانند دیگر فرآیندهای شیمیایی مو، ممکن است باعث بروز حساسیت و عوارض جانبی در پوست و مو شود. این عارضه ها شامل قرمزی و تورم پوست سر، خارش و سوزش در ناحیه سر و حتی چشم ها شود.

در بعضی موارد ممکن است این عارضه ها تبدیل به آلرژی های طولانی مدت شود.

3- هزینه بالا و ماندگاری کم

کراتینه مو یکی از گرانترین خدمات آرایشی است و حتی میزان کوتاهی یا بلندی مو هم تفاوت قابل توجهی در هزینه بالای آن ایجاد نمی کند. از طرفی همانطور که گفته شد این فرآیند ماندگاری کمی دارد و به فاصله 2 تا 3 ماه نیاز به ترمیم و پرداخت دوباره هزینه خواهد داشت.

4-آسیب و ریزش مو

از آنجایی که کراتینه مو دائمی نیست احتیاج به ترمیم مداوم دارد؛ تکرار طولانی مدت آن باعث نازک شدن ریشه ها و تارهای مو می شود. هر روشی که باعث صاف شدن مو شود، پیوندهاتی دی سولفید شبکه ی کراتین مو را از بین می برد که در طولانی مدت باعث شکنندگی و آسیب دیدن موها و حتی تشدید ریزش مو می شود.

انواع کراتینه مو

کراتینه کردن مو انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

۱. کراتینه برزیلی

در این نوع کراتینه، در عین حال که تمامی موهای وز صاف می‌شوند، حجم مو نیز حفظ می‌شود. کراتینه برزیلی برای افرادی که موهای فر و وز دارند مناسب است. افراد متخصص در کراتینه برزیلی، مواد کراتین را روی موها قرار داده و با کمک یک برس گرد فلزی و سشوار، موها را خشک می‌کنند. پس از آن، با کمک یک اتو موی حرفه ای موها را صاف می‌کنند. مدت زمان نیاز به کراتینه کردن مو با روش برزیلی، حدودا یک ساعت الی یک ساعت و نیم است که این زمان بسته به حجم موهای افراد، متغیر است.

کراتینه برزیلی ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. در این روش در حالی که یک لایه پروتئین روی موها قرار دارد، موها با روغن‌های مفید و ضروری تغدیه می‌شوند. این کار منجر به نرمی و صافی مو می شود.

۲. کراتینه احیایی

در کراتینه احیایی، وز بودن موها برطرف می‌شود اما، حالت و فر بودن موها حفظ می‌شود. این روش برای افرادی که موی مجعد دارند مناسب است. در روش احیایی، افراد متخصص، موها را با مواد کراتینه از ریشه تا نوک می‌پوشانند. پس از آن، موها را با کمک سشوار و اتو مو، صاف می‌کنند. کراتینه احیایی، حدود ۲ ماه ماندگاری دارد.

۳. کراتینه مردانه

برخی از افراد تصور می‌کنند که کراتینه فقط مخصوص بانوان است. این تصوری اشتباه است و کراتینه هم برای آقایان و هم برای بانوان کابرد دارد. در واقع از کراتینه در سالن‌های مردانه استقبال زیادی می‌شود. مردانی که موهای بلند و مجعدی دارند، طرفدار کراتینه کردن مو هستند. در روش کراتینه مردانه، موها نرم شده و خشکی موها نیز برطرف می‌شوند.

ماندگاری کراتینه مو چقدر است؟

همان طور که گفته شد برای کراتینه کردن مو روش‌های مختلفی وجود دارد که فرد متخصص نسبت به مو و نیاز موی شما، روش مناسب را انتخاب می‌کند. برخی از کراتینه‌ها ماندگاری طولانی‌تری دارند همانند: کراتینه برزیلی که ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. اما برخی دیگر از روش‌ها فقط برای رفع وز بودن موها مناسب است و ماندگاری کمی دارد. در این روش‌ها، ماندگاری کراتینه حدودا ۲ ماه می‌باشد.

مراحل کراتینه کردن مو

کراتینه کردن مو فرایندی زمان بر است و حدود ۳ الی ۴ ساعت طول می کشد. مراحل کراتینه کردن مو شامل موارد زیر است:

مرحله اول

در ابتدا و پیش از هر اقدامی، موها باید با شامپو کاملا شسته و آبکشی شوند.

مرحله دوم

پس از شست و شو، موها را خشک کنید. اما این خشکی نباید کامل باشد و باید مقداری رطوبت در موها باقی بماند. برای کراتینه کردن با روش برزیلی، موها نباید به طور کامل خشک شوند، در واقع رطوبت موها باید ۲۰ درصد باقی بماند.

مرحله سوم

در این مرحله، موها را به ۴ الی ۱۰ بخش تقسیم کنید. در واقع هر چه دسته موها بیشتر باشند، کیفیت کراتینه بالاتر می رود. تعداد دسته بندی موها، بستگی به حجم موهای هر فرد دارد.

مرحله چهارم

افراد متخصص مواد کراتینه را داخل یک ظرف و یا کاسه می‌ریزند و آن را به کمک یک فرچه به موها می‌مالند. دقت کنید برای زدن این مواد به موها، باید از ریشه موها یک بند انگشت فاصله ایجاد کرده و سپس مواد را به موها بزنید. همچنین، باید مواد را به صورت لایه‌های نازک بر روی موها قرار دهید.

مرحله پنجم

پس از پخش کردن مواد در تمامی سطوح مو، برای موهای معمولی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و برای موهای فر و وز، ۴۰ الی ۵۰ دقیقه باید صبر کرد.

مرحله ششم

پس از گذشت زمان مناسب، موها را به کمک سشوار خشک کنید.

مرحله هفتم

پس از خشک شدن موها، یک اتو مو با حرارت ۴۰۰ الی ۴۵۰ درجه را آماده کنید. سپس هر کدام از دسته بندی‌ها را از بالا به پایین با اتو مو صاف کنند و سپس به سراغ دسته بعد بروید. لازم به ذکر است که هر دسته باید ۷ الی ۸ بار اتو شود. برخی از افراد متخصص معتقدند که اتو کشیدن مو برای هر دسته، باید به تعدادی تکرار شود که دیگر بخاری از موها بلند نشود.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

همان طور که قبل از کراتینه کردن مراقبت‌هایی وجود دارد، پس از آن نیز مراقبت‌ها و نکاتی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. این نکات و مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

عدم شست و شوی موها تا ۷۲ ساعت
عدم بستن موها با کش و سنجاق تا ۴۸ ساعت
استفاده از شامپوهای بدون سولفات
نرفتن به دریا و استخر
استفاده از بالش‌های ابریشم و ساتن

آیا جایگزینی برای کراتینه مو وجود دارد؟

به دلیل وجود عوارضی که کراتینه کردن مو دارد، برخی افراد از انجام آن برای صاف کردن موهای خود اجتناب می‌کنند. برخی از روش‌های جایگزین شامل موارد زیر است:

شامپوی کراتینه مو
ماسک‌های حاوی کراتین
روغن زیتون
روغن آرگان
روغن نارگیل
روغن آفتاب گردان

نظرات
نظر خود را درج کنید
Comment successfully added!
You must be logged to enter comment!
Some error occurred please contact us!
نام شما:
Enter your E-mail!
Enter your comment!